A mai Magyarország területéről körülbelül 800 ezer ember került szovjet fogságba a második világháborúban: kétharmaduk katonaként, egyharmaduk civilként.
A mai Magyarország területéről körülbelül 800 ezer ember került szovjet fogságba a második világháborúban: kétharmaduk katonaként, egyharmaduk civilként.
Míg a GULAG büntetőlágereinek rabjait egyenként, személyre szóló és többnyire koholt vádakra alapozott bírósági ítéletek alapján hurcolták el, addig a GUPVI lágerekbe tömegesen szállították az embereket, lényegtelennek tartva azok személyének kilétét. A táborokból nagyon sokan soha nem tértek haza családjaikhoz.
Az eltűntek felkutatása rendkívül nehézkes, egyrészt nagyon kevés a dokumentum, rengeteg iratot megsemmisítettek, és a szemtanúk közül is egyre kevesebben élnek már.
A jelen generációk egyre kevesebbet tudnak a történelemnek erről a szakaszáról, hangsúlyozzák a szakértők, akik szerint muszáj fenntartani az emlékezetet, és nemcsak a kommunista diktatúrák áldozatainak február 25-i emléknapján.
„Egy ilyen rendszer, mivel nincs társadalmi beágyazottsága, nincs társadalmi támogatottsága, csak terrorral, félelemmel tudja a hatalmát megtartani. És ezt meg kell mutatni az embereknek, hogy milyen veszélyeket hordoz magában, hogy ha ilyen eszmeiséggel indulnak el. Mert akárhányszor elindultak, az mindig zsákutcához vezetett, mindig emberek tömeges halálát és meghurcolását okozta” – hangsúlyozta Bognár Zalán, a Gulág- és Gupvikutatók Nemzetközi Társaságának elnöke.
Több internetes adatbázis is létezik, ahol keresni lehet az eltűnt hozzátartozók után, de ahogy Bognár Zalán mondta, a keresés nem egyszerű.
„Sokféle névelírás van. Tehát különösen a szovjet adatbázisok tekintetében, egy nevet többféleképpen meg kell próbálni odaírni” – magyarázta. „Például a szovjet kartonokon, személyi kartonokon munkaszolgálatos csak egyetlenegy van, például Örkény István zászlósként szerepel. És nagyon sok civil katonaként szerepel. Még a születési évet is sokszor elírják. Többször kell próbálkozni, többféleképpen és akkor valaki jó eséllyel megtalálja a hozzátartozóját. Kétségtelen, hogy nem mindenkit lehet megtalálni ezeken, de azért nagyon sok embert, sok százezer embert meg lehet találni” – tette hozzá. Összesen 13 online adatbázis elérhető, de egyik sem teljes.
A kommunizmus áldozatairól 2001 óta emlékezünk meg. 1947-ben ezen a napon hurcolták el Kovács Bélát a Szovjetunióba. A Kisgazdapárt politikusa azonban csak egy volt a diktatúra sok ezer áldozata közül.
Kónya Rita – EURONEWS
A videó itt visszanézhető: https://hu.euronews.com/2025/02/24/szovjet-fogsag-gulag-adatbazis-hadifogoly