A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem és a Gulág- és Gupvikutatók Nemzetközi Társasága (GKNT) 2024. október 9–12 között nemzetközi tudományos konferenciát szervezett a Sapientia EMTE Kolozsvári Karán a második világháború végén szovjet kényszermunkára hurcolt magyar és német származású civilek, valamint hadifoglyok emlékére.

 

A konferencia csütörtöki és pénteki előadói Magyarországról és a Kárpát-medencei utódállamokból érkeztek, akik Délvidéktől, Magyarországon, Felvidéken és Kárpátalján át Erdélyig járták körül a kommunista rendszerek legszörnyűbb éveinek elnyomását, a deportálások korát, amikor több mint egymillió magyar került a szovjet GUPVI-GULÁG táboraiba.

 

  1. MURÁDIN JÁNOS KRISTÓF egyetemi docens, tanszékvezető, a konferencia fő szervezője üdvözölte a konferencia résztvevőit. Egyebek mellett emlékeztetett arra, hogy a mostani konferencia a tíz évvel ezelőtt megszervezett tudományos fórum folytatása, amelyre a GULÁG-kutatásokkal foglalkozó Kárpát-medencei magyar szakembereket hívták meg.

 

Köszöntő beszédet mondott:

  1. TONK MÁRTON, a Sapientia EMTE rektora,
  2. BOGNÁR ZALÁN, a Gulág- ás Gupvikutatók Nemzetközi Társaságának elnöke.

 

Plenáris előadást tartott DR. MÁTHÉ ÁRON elnökletével

  1. STARK TAMÁS (Budapest) A szovjet fogság kutatásának története a nyolcvanas évektől napjainkig,
  2. BOGNÁR ZALÁN (Budapest) A magyar (hadi)fogolykérdés különböző aspektusai a magyar és a szovjet források alapján, különös tekintettel a közel 700 ezer magyar GUPVI-GULÁG személyi kartonra,
  3. HABIL. MURÁDIN JÁNOS KRISTÓF (Kolozsvár): Erdélyi magyarok szovjet fogságban:történet, források, kutatás, eredmények címmel.

 

Az I. szekcióban DR. STARK TAMÁS elnökletével előadást tartott

  1. SERES ATTILA (Budapest) A GULÁG és a GUPVI lágerrendszere a szovjet történelemben,
  2. SOÓS VIKTOR ATTILA (Budapest) Harangozó Ferenc és Mészáros Tibor útja a GULAG-ra,
  3. HABIL. BANK BARBARA (Budapest): Visszatérések 1947-1956 címmel.

 

A II. szekcióban DR. SERES ATTILA elnökletével

BENKŐ LEVENTE (Kolozsvár/Magyarvista) Székelyföldiek háborújárása. Barcaföldvár, Foksány, Tighina, 1944–1948,

UNGVÁRI BARNA ANDRÁS (Uzon) A Hídvégi Református Egyházközség és a hídvégiek helytállása a II-es számú Barcaföldvári Fogolytábor idején,

  1. MÁTHÉ ÁRON (Budapest) Vörös karszalagos milíciák és az uralomváltás Kolozsváron,

PAPP ANNAMÁRIA (Kolozsvár/Magyarvista) A kolozsvári magyarságot ért csapások 1944-ben, különös tekintettel a magyar civilek tömeges elhurcolására címmel tartott előadást.

A csütörtöki nap hozzászólásokkal, vitával és a Malenkij Robot emléktárgyaiból összeállított kiállítással, valamint a civil szervezetek, intézmények által kiadott, a GUPVI-GULÁG témaköröket feldolgozó könyvek bemutatójával zárult.

 

Fotó-krónika: Fuchs Andrea