Pécs, 2025.05.23.
A Kárpát-medencei régióból a németek és magyarok szovjet fogságba hurcolásának 80. évfordulója alkalmából szervezett Emlékezetklubot a Magyarországi Németek Pécs-Baranyai Nemzetiségi Köre a Pécsi Evangélikus Egyházközség nagytermében. A magasztos eseményt Matkovits-Kretz Eleonóra elnök asszony nyitotta meg.
A rendezvényen megemlékeztünk az egy évvel ezelőtt elhunyt Dr. Havasi János (1952.07.12 – 2024.05.07) Herczeg Ferenc-díjas újságíróról, televíziós szerkesztőről, láger- és hadisírkutatóról.
Köszöntő beszédében az elnök asszony kiemelte: Dr. Havasi János, akinek emlékét könyvein, filmjein keresztül idéztük meg, a Pécsi Német Kör aktív tagja volt. Számos kelet-ukrajnai, Ural-környéki, Baltikumi kutató- és emlékút résztvevője, majd, mint a GKNT tagja, a Gulág- és Gupvikutató Intézet létrehozásának egyik kezdeményezője, igazgató-helyettese volt. Gazdag életútjáról, szellemi hagyatékáról (több tucat riportfilm és tíz riportkönyv szerzője) kisebb fia, Havasi Dániel tartott vetített képes előadást. Az általa elmondottakat idősebb fia, Havasi Bertalan egészítette ki. A testvérpár bejelentette, hogy a család tagjai bejegyeztették a Dr. Havasi János Kulturális és Közéleti Alapítványt.
A jó barátra, küzdő- és kutatótársra emlékezett Dupka György történész „Magyar hadifoglyok, internáltak a Baltikumban (1944-1953) (Lágerek, nyughelyek bejárása és helyszínelése)” című készülő könyvével, melynek fotóanyagát Fuchs Andrea mutatta be.
Ezt követően W. Müller Judit pécsi muzeológus a közös kutatóutak jelentőségét méltatta és a Havasi János közreműködésével megszervezett nagy sikerű párizsi malenkij robot kiállítást idézte fel. Mint ismeretes, János 2015 októberétől a Párizsi Magyar Intézet igazgatója volt.
Matkovits-Kretz Eleonóra a Havasi János – Jurkovics János szerzőpáros „Idegen ég alatt” című dokumentumfilmje kapcsán osztotta meg gondolatait, amely egy 2012-es, az Urál térségi lágereket feltérképező kutatóutat dokumentál.
Az esemény Havasi János baráti köréhez tartozó résztvevők – köztük Tirts Tamás korábbi országgyűlési képviselő, a Közszolgálati Közalapítvány Kuratóriumának tagja és Dr. Andrássy György jogász professzor – múltidéző hozzászólásaival, történeteivel zárult.
Fotó-krónika: Fuchs Andrea


